20 grudnia 2019 14:27

Grudzień za oknem, a w tyskim Parku Jaworek trwa sadzenie drzew. Jest to możliwe, dzięki sprzyjającej nasadzeniom aurze, kojarzącej się bardziej z wiosną niż ze Świętami Bożego Narodzenia.


Idea

Projekt zmian w Parku dotyczy przede wszystkim nowej aranżacji zieleni. Jej głównym celem jest wprowadzenie nowej jakości i funkcji tej przestrzeni, poprzez zastosowanie nowych dla Parku gatunków i form roślinności. Cały obszar podzielono w projekcie na strefy, uwzględniające dotychczasowe sposoby użytkowania, istniejące i planowane obiekty oraz graniczącą zabudowę mieszkaniową. W północnej części nasadzenia spełnią rolę izolacji (głównie dźwiękowej, ale też widokowej) pobliskich bloków od planowanego w tym miejscu wodnego placu zabaw. Inwestycja ta jest na etapie projektowania i nie jest jeszcze znany jej ostateczny kształt. Znana jest lokalizacja, do której dopasowano okalającą roślinność. Jej forma to grupy zieleni układających się piętrowo. Ideą projektanta było utworzenie kilku pięter roślinnych, formujących mikro-wnętrza w przestrzeni parku przysłonięte zielonymi „kulisami”.

Znaczna część nowych nasadzeń to gatunki o ozdobnych pędach i owocach. Ich zastosowanie podniesie atrakcyjność przestrzeni i walory przyrodnicze sprzyjające bioróżnorodności. Będzie to również atrakcyjna przestrzeń dla ptaków pod kątem warunków gniazdowania.

Etapy

Całość projektu nasadzeń, ze względu na dużą skalę i zakres prac ogrodniczych została podzielona na etapy i sektory. Trwają nasadzenia w trzech z ustalonych siedmiu sektorów parku. Trwający, pierwszy etap obejmuje wyłącznie nasadzenia drzew – 207 sztuk z 453 zaplanowanych w projekcie. Wśród nich: 28 jednopniowych brzóz brodawkowatych (Betula pendula), 28 sztuk wielodniowych brzóz brodawkowatych (Betula pendula), 38 jarzębów pospolitych (Sorbus aucuparia), 28 głogów jednoszyjkowych „Bicolor” (Crataegus monogyna, „Bicolor”), 29 klonów polnych (Acer campestre), 25 klonów polnych „Red Shine” (Acer campestre „Red Shine”), 22 sosen czarnych (Pinus nigra), 9 świerków serbskich (Picea omorika).

W następnych etapach posadzone będą również krzewy soliterowe. Są to okazałe krzewy wielopniowe, odznaczające się swoją sylwetką i rozmiarem na tle innych. W sumie zaplanowano ich 207 sztuk.

Oprócz roślinności wysokiej, park wzbogacą niższe warstwy rabat bylinowych (planowanych 3056 sztuk) oraz łąka kwietna, która ukwieci blisko 4 tysiące metrów kwadratowych.

Przygotowanie drzew

Projekt założył sadzenie młodych, kilkumetrowych drzewek, aby zminimalizować czas oczekiwania na estetyczny efekt projektu. Bryły korzeniowe drzew schowane są w tzw. balotach. Baloty chronią korzenie przed uszkodzeniami mechanicznym, ale również utrzymują je w ziemi, w której drzewo rosło do momentu przesadzenia. Drzewa takie są szkółkowane czyli przesadzane kilka razy w inne miejsce, co pozwala zmniejszyć bryłę korzeniową na czas zmian. Celem takich zabiegów jest odpowiedni rozrost młodych korzeni, które będą w stanie pobierać składniki pokarmowe z gleby (składniki odżywcze pobierają głównie cieńsze, młodsze korzenie boczne, natomiast stare grube korzenie stabilizują roślinę w podłożu, ale nie są już w stanie pobierać składników pokarmowych). Aby taki efekt uzyskać, na etapie szkółkowania, przycina się korzenie wychodzące poza planowaną bryłę. Baloty pozostają na bryłach korzeniowych po zasadzeniu drzewa w docelowe miejsce. Odsłaniana jest jedynie jego górna część. Korzenie przerastają balot nawet dopiero po kilku latach, kotwicząc ostatecznie drzewo w gruncie i umożliwiając mu swobodne pobieranie wody. Przez ten okres drzewo wymaga szczególnej troski.

Funkcja

Wzbogacenie przyrodnicze Parku Jaworek ma na celu stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do wypoczynku i rekreacji mieszkańców. Zgodnie z zamysłem, powstanie tam przestrzeń dla spacerowiczów oraz osób lubiących wypoczywać wśród zieleni. Nie znikną obecne już sportowe obiekty, a dodany będzie wodny plac zabaw, stanowiący jedną z największych atrakcji w coraz gorętsze dni lata. Szczególna dbałość o walor przyrodniczy projektu jest również odpowiedzią na zmiany klimatyczne i przyrodnicze, których jesteśmy częścią. Troska o tereny zielone, warunki dla bioróżnorodności, bioretencji i drzew w mieście stanowią jeden z kluczowych czynników troski o człowieka w zmieniającym się świecie.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.