24 września 2020 11:03

Plac zabaw przy Zbożowej (os. Z1) doczekał się nowej odsłony. Szesnastoletni, największy zestaw zabawowy został wymieniony na nowy. Zestawienie starego i nowego pokazuje zmianę sposobu myślenia miasta o placach zabaw na przestrzeni tych lat.

Miejskie place zabaw, jako istotny fragment terenów i inwestycji miejskich, zostały zrewidowane i podlegają wytycznym „Systemu zarządzania publicznymi terenami zieleni dla miasta Tychy”. Główne założenia, które mają towarzyszyć tworzeniu nowych i przebudowie istniejących placów, dotyczą ich oddziaływania na użytkowników, ale również ich wpływu na miejskie środowisko przyrodnicze, a w tym: retencję, bioróżnorodność. Ważnym aspektem jest nowe spojrzenie na estetykę miejsca, tj.: kolorystykę, materiały i charakter nawiązujący do natury.

- Chcemy tworzyć i posiadać w swoich zasobach miejsca, w których dzieci z przyjemnością spędzają czas, bawią się, ale również odpoczywają od nadmiernej ilości bodźców towarzyszących naszej codzienności. Odchodzimy od krzykliwych kolorów, sztucznych materiałów i uszczelnionych nawierzchni. W zamian chcemy wprowadzać materiały naturalne oraz naturalne ukształtowanie terenu i uwarunkowania otoczenia. Drewno, piasek, ale również pagórki, rośliny, w tym: drzewa – to elementy, które widzimy w aranżacji takich miejsc dla dzieci i towarzyszących im rodziców – informuje Agnieszka Lyszczok – dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych - Element zabawowy na os. Z1, to pierwszy krok w takim kierunku – dodaje.

Plac zabaw przy Zbożowej służył dzieciom 16 lat. Dla zapewnienia również długiej trwałości nowego elementu, wykorzystano do jego budowy drewno robinii akacjowej, uznawane za jedno z najbardziej trwałych, twardych i odpornych na warunki naturalne wśród stosowanych do tych celów drzew. Żywotność drewna robinii wynosi minimum 25 lat, wykazuje dużą odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, wykorzystuje się je w przemyśle stoczniowym, do budowy mostów oraz obiektów sportowych, ale również w produkcji zabawek dla dzieci, bo ze względu na wysoką zawartość naturalnych konserwantów, takich jak kwas garbnikowy, nie wymaga stosowania sztucznej, chemicznej ochrony.

Wykonawcą jest firma Akant Jacek Sławiński Dalanówek z Płońska. Wartość inwestycji to 17,2 tys zł.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.