17 kwietnia 2020 8:29

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa


Bez zmian pozostaną następujące zasady bezpieczeństwa i profilaktyki:
  • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
  • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
  • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Rząd przewiduje cztery etapy znoszenia ograniczeń. Pierwszy etap - od 20 kwietnia 2020

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

  • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów, parków, skwerów, bulwarów. Dopuszczone będzie również uprawianie sportu na świeżym powietrzu - bieganie, jada na rowerze - jeśli jest to konieczne dla zachowania dobrej kondycji psychicznej. Należy przy tym pamiętam o zasadach: utrzymywania dystansu pomiędzy ludźmi (min. 2 metry) oraz zasłaniania ust i nosa.

Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!


  • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

O dalszych etapach i szczegółach wprowadzanych zmian można przeczytać na stronach rządowych.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.