18 listopada 2020 12:49

Łąki kwietne to sposób na przeciwdziałanie negatywnym efektom zmian klimatycznych. W Tychach, obok już istniejących łąk kwietnych i dzikich, dzięki inicjatywie Tyskiej Rady Seniorów i Programowi Metropolitalne Łąki Kwietne, wiosną 2021 rozkwitnie łąka w Parku Rodzinnym bł. Karoliny.

Program Metropolitalne Łąki Kwietne to promocja rozwoju sieci zielonych przestrzeni publicznych w Metropolii.

- Chcemy pokazać, że możemy mieć wpływ na odrodzenie różnorodności biologicznej w naszym najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne to dobry sposób na walkę ze skutkami suszy. Poprzez mocno rozbudowany system korzeniowy utrzymują wilgoć i pełnią funkcje izolacyjną gleby. Obniża przez to temperaturę powietrza nawet o kilka stopni - wyjaśniają inicjatorzy projektu.

Zatrzymywanie wody oraz wpływ na temperaturę otoczenia to nie jedyne zalety tego rodzaju łąk. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt. Dzięki temu mają one wpływ na ograniczenie populacji kleszczy. Na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach. Łąkę kwietną można założyć na najmniejszym skrawku terenu lub nawet w doniczce. Ważne aby było to miejsce słoneczne. 

Siejąc łąki kwietne dbamy o:
  • podtrzymywanie wymierającej, szczególnie w miastach, bioróżnorodności,
  • ochronę i pożywienie dla zapylaczy,
  • minimalizację koszenia, czyli mniejszy hałas, mniejszą emisję zanieczyszczeń z kosiarek, bezpieczeństwo fauny żyjącej w trawie,
  • naturalne filtry powietrza,
  • zasoby wody,
  • łagodniejszą dla człowieka temperaturę,
  • minimalizację potrzeby nawozów.

- Pomysł założenia Metropolitalnej Łąki Kwietnej bardzo nam się spodobał, widzimy w tym projekcie wiele zalet. To świetny sposób na integrację senioralną i wspólne działanie grupy chętnych osób przy realizacji tej bardzo pożytecznej inicjatywy ogólnomiejskiej. Dzięki poparciu urzędu miasta oraz Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych z wielką radością przystąpiliśmy do tego projektu – mówi Urszula Polubiec z Tyskiej Rady Seniorów.

Tyscy seniorzy wzięli udział w zajęciach teoretycznych dotyczących zasad zakładania i utrzymania łąk kwietnych, uczestniczyli także w przygotowaniu terenu w otoczeniu tyskiej tężni i sami wysiewali nasiona.

- Mamy nadzieję, że zrobiliśmy to dobrze i przez letnie miesiące wszyscy będą mogli podziwiać efekty naszej pracy. Cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w pilotażowej akcji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Liczymy na możliwość zorganizowania kolejnej takiej inicjatywy w naszym mieście – dodaje Urszula Polubiec.

W Tychach, mamy już kilka łąk celowo wysianych, m.in przy Wodnym Parku, przy Parku św. Franciszka, w Parku Suble i Parku Łabędzi. W tym roku pozwoliliśmy również na rozkwit łąk dzikich - naturalnych dla danych miejsc, w ramach walki z suszą i wsparcia dla rodzimych roślin zielnych obecnych w naszym mieście. Na nowej, metropolitalnej łące wiosną zakwitnie ponad 60 gatunków kwiatów: m.in. chabry, maki polne i dziewanny wielkokwiatowe.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.