Trwają prace nad "Uniwersalnymi Standardami utrzymania terenów zieleni w miastach"
Pracownicy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych biorą udział w warsztatach "Uniwersalne Standardy utrzymania terenów zieleni w miastach" organizowanych przez Fundację Sendzimira. Wypracowane zasady mają być wdrożone w procesach zarządzania miejską zielenią.
W warsztatach trwających od września 2021 do marca 2022 r. uczestniczą osoby związane z zielenią miejską ze Szczecina, Łodzi, Czechowic, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Ełku i Katowic.
Cel warsztatów
Inicjatywa ma na celu wspólne wypracowanie przez przedstawicieli zarządów zieleni z różnych polskich miast. Standardów, które zapewnią jak najwyższą jakość prac pielęgnacyjnych i utrzymaniowych w mieście. Standardy mają nie tylko brać pod uwagę rzetelne wytyczne naukowe, ale również mieć innowacyjny charakter, w najlepszy możliwy sposób łącząc ze sobą estetykę, czystość i trwałość miejskiej zieleni z dbałością o jej funkcje związane z retencją wód opadowych, adaptacją miast do zmian klimatu i ochroną różnorodności biologicznej. Przedstawiciele miast z całej Polski wymieniają się swoimi doświadczeniami i problemami związanymi z utrzymaniem zieleni miejskiej.
To jednak nie wszystko. W warsztatach oprócz przedstawicieli miast związanych z zielenią uczestniczą specjaliści w dziedzinach przyrodniczych. Fundacja kontaktuje się również z wykonawcami, firmami, które zajmują się utrzymaniem zieleni w mieście. Wypracowane propozycje będą konsultowane z przedstawicielami wykonawców prac pielęgnacyjnych i utrzymaniowych, w formie warsztatów i wywiadów.
Uniwersalne standardy, a tyski "System zarządzania publicznymi terenami zieleni dla miasta Tychy"
Powstałe Standardy Fundacji Sendzimira będą uzupełnieniem tematyki związanej z pielęgnacją zieleni.
- Tyski "System zarządzania publicznymi terenami zieleni dla miasta Tychy" wskazuje przede wszystkim kierunki zarządzania przestrzenią publiczną i dotyka tematu utrzymania zieleni w naszym mieście - mówi uczestniczka warsztatów, Róża Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach i dodaje: - Uniwersalne Standardy będą specjalistycznym dokumentem, zawierającym szczegółowe wytyczne dotyczące utrzymania/pielęgnacji zieleni miejskiej np. poruszane są tematy związane np. z koszeniem (ile razy kosić w przeciągu roku, na jaką wysokość, czy różnicować koszenie w zależności od charakteru miejsca).
Niektóre z zasadtyskiego Systemu zostały już wprowadzone przez TZUK do przetargów (w Opisach Przedmiotu Zamówienia) i pokrywają się z omawianymi na warsztatach prowadzonych przez Fundację Sendzimira.
- Jednostki miejskie wprowadzają swoje wewnętrzne zasady pielęgnacji zieleni sukcesywnie na podstawie tyskiego Systemu, w miarę obserwacji, doświadczenia oraz trendów (np. w porównaniu z wcześniejszymi latami została ograniczona częstotliwość koszenia lub wpisano termin pierwszego pokosu po przekwitnięciu mniszka). Dokument Fundacji Sendzimira "Uniwersalne standardy utrzymania i pielęgnacji terenów zieleni w miastach" ma formalizować zapisy dotyczące pielęgnacji, które miasta już posiadają i przyjmują – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
W oparciu o wnioski z prac grupy roboczej, konsultacji oraz materiały przygotowane przez zespół ekspertów, do końca czerwca 2022 roku, Fundacja Sendzimira opracuje treść Standardów w dwóch wersjach:
- Opisowej, skierowanej do odbiorców profesjonalnych, zarządców terenów i wykonawców usług pielęgnacyjnych;
- Atrakcyjnej graficznie, w formie praktycznych i przystępnych kart, skierowanej do mieszkańców i odbiorców półprofesjonalnych.
Opracowanie zostanie wdrożone w Krakowie i Wrocławiu. Będzie również udostępnione do wykorzystania i wdrożenia przez wszystkie zainteresowane miasta.
Projekt realizowany jest przez Fundację Sendzimira na zlecenie działających w porozumieniu Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.