5 listopada 2021 13:24

W sobotę, 6 listopada o godzinie 12:00, na miejskim skwerze przy ul. Hlonda rozpocznie się akcja sadzenia drzew i krzewów w pierwszym, ogólnodostępnym miejskim sadzie.

Projekt powstaje w ramach tyskiego budżetu obywatelskiego. Oprócz zachęcenia mieszkańców do przebywania w sadzie i kosztowania owoców ma także poprawić retencję, bioróżnorodność, estetykę miejsca oraz zwiększyć atrakcyjność dla mieszkańców poszukujących terenów do rekreacji. Miejsce ma być także przestrzenią do edukacji np. w zakresie samowystarczalności żywieniowej, a także promocją miejskich upraw poprzez stworzenie ogrodu jadalnego.

Projekt zakłada nasadzenia kilku różnych odmian drzew i krzewów owocowych. Dla odpowiedniej aranżacji przestrzeni, zachęcającej do korzystania z miejsca, mają powstać elementy małej architektury w wydaniu naturalistycznym np. siedziska z drewna oraz kopuła stanowiąca podporę dla winorośli. Ma ona 6,5 m średnicy, wykonana jest z drewna modrzewiowego i składa się ze... 100 trójkątów.

Drzewa założone w projekcie to: czereśnia, wiśnia, renkloda, mirabelka, brzoskwinia, jabłoń oraz krzewy: odmiany malin i jeżyny. Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.