15 lipca 2022 13:02

Zastępca Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju Hanna Skoczylas wraz z przedstawicielami Fundacji Odzyskaj Środowisko uroczyście otworzyli pasiekę z recyklingu, która stanęła w Parku Łabędzi. Do budowy charakterystycznych uli wykorzystano m.in. bębny od pralek.

Miejska pasieka to integralny element ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Tychy, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz MB Recycling.

Od stycznia 2021 roku mieszkańcy Tychów mogą korzystać z 18 czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. Dzięki ich zaangażowaniu, elektryczne śmieci trafiły do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling. Z części odzyskanych materiałów powstały ule z recyklingu. Autorem projektu uli wielkopolskich jest grafik i pszczelarz w jednej osobie Tomasz Waśkiewicz. Czerwony daszek ula nawiązuje do czerwonego pojemnika.

„Stawiając miejską pasiekę z recyklingu w Tychach chcemy pokazać mieszkańcom, że oddając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników,  korzystając z infolinii lub formularza dają rzeczom drugie życie. Okazuje się, że zużyta pralka może być częścią domu dla pszczół” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Pasieka ma przypominać mieszkańcom miasta jak ważna jest segregacja odpadów, w tym elektrośmieci. W Tychach oprócz uli, w ostatnich kilku latach zasialiśmy łąki kwietne, które mają zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju” – dodaje Agnieszka Lyszczok, Dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Na terenie Parku Łabędzi tyszanie mogą podziwiać trzy ule wielkopolskie, zamieszkałe przez niezwykle łagodną rasę pszczół krainkę. Pasieka będzie pod opieką doświadczonego pszczelarza, Michała Laska, który zadba o dobrostan pszczół, ale także przeprowadzi miejskie miodobranie. „Dziś coraz wyraźniej dostrzegamy potrzebę ochrony pszczół, stąd tak ważne są wszystkie inicjatywy na rzecz zapylaczy. Jestem przekonany, że miejska pasieka z recyklingu będzie cieszyć oczy mieszkańców, ale także turystów będąc jednocześnie przypomnieniem tego, jak ważna jest proekologiczna postawa każdego z nas”- mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Już dziś zapraszamy mieszkańców Tychów na różnego rodzaju warsztaty przy pasiece oraz pierwsze miodobranie”  - dodaje.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.