20 października 2022 13:35

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy polskiej instytucji, tj. Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Tegoroczny temat Dnia Krajobrazu brzmi: Krajobraz: doświadczam w pełni. W ten sposób Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pragnie zwrócić uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od bardzo wielu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Krajobraz można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, a nawet posmakować go i dotknąć. Odbieranie krajobrazu poprzez różne zmysły umożliwia nam doświadczanie go w pełni i nierzadko odkrywanie na nowo.

W Tychach w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, Tyski Zakład Usług Komunalnych zorganizował warsztaty dla dzieci, w trakcie których uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 poznali różne rodzaje krajobrazu i próbowali je porównać wykorzystując do tego swoje zmysły. Próbowali również rozpoznać który krajobraz – miejski czy leśny bardziej im odpowiada i jak się czują w każdym z nich.

Kolejnym elementem obchodów Dnia Krajobrazu w naszym mieście jest premiera książeczki dla dzieci „Opowieść Starego Dębu” autorstwa Mai Głowackiej. Jest to historia 130- letniego dębu szypułkowego, który wywrócił się w czasie burzy w czerwcu 2020 roku w Parku Niedźwiadków. Książeczkę w formie ebooka (format pdf) można pobrać tutaj: https://umtychy.pl/media/get/10015187

Życzymy przyjemnej lektury.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.