1 kwietnia 2025 12:48

Miasto Tychy otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 9 mln złotych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 na rewaloryzację Parku Łabędzi!

Główne założenia inwestycji to rewaloryzacja parku wraz z zachowaniem i wzmocnieniem walorów przyrodniczych i ich podkreślenie wraz z nowymi miejscami zaprojektowanymi na doświadczanie przyrody, pojawiającymi się punktowo na terenie obiektu.

W ramach projektu wydzielone zostaną cztery strefy o rożnych funkcjach, charakterze i wyposażeniu:

1. Strefa parkowa

Przestrzeń w południowej i zachodniej części parku, sięgająca do granicy ze szpitalem wojewódzkim. Jej obszar zostanie wzbogacony o większą różnorodność drzewostanu, w tym najbardziej okazałe rodzaje dębu i nowe nasadzenia, dzięki którym park zyska bardziej urozmaicony wygląd.

2. Strefa przyrodnicza

Zlokalizowana w centralnej i wschodniej części to połacie olsowych zbiorowisk z łąkami świeżymi, pięknymi elementami widokowymi, polanami i strefami runa o charakterze leśnym. Bliżej trasy szybkiego ruchu będą przeważały łąki i lipowo-topolowe zadrzewienia. W tej strefie wprowadzona zostanie mała architektura, wymieniona zostanie nawierzchnia, utworzone będą punkty widokowe i wypoczynkowe na obrzeżach polan. Planowana jest również kładka nad łąką z miejscami do obserwacji i odpoczynku.

3. Strefa wodna

Zlokalizowany centralnie staw otoczony drzewami stanowi ogromną wartość wizualną i przyrodniczą obiektu. Nad jego brzegiem planuje się wprowadzenie tarasu z ławkami, nasadzeń wodnych oraz wprowadzenie pływającej wyspy, która stanie się potencjalnie miejsce gniazdowania ptaków.

4. Strefa integracji międzypokoleniowej

Teren zlokalizowany w południowej części parku, będzie osłonięty od drogi skarpą i krzewami, co stworzy dogodne warunki do rekreacji. Istniejąca nawierzchnia zostanie zastąpiona wzmocnioną nawierzchnią trawiastą, co umożliwi tworzenie nasypów i skarp do zabaw terenowych.

Modernizacja stref powiększy powierzchnię biologicznie czynną terenu o 535 m2, a nowe nasadzenia wzdłuż skarpy przyczynią się do zwiększenia bioróżnorodności całego obszaru. 

W parku wykorzystane będą materiały naturalne, nietoksyczne i przyjazne dla środowiska, m.in. nawierzchnie nieprzepuszczalne w miejscach istniejących ciągów komunikacyjnych, naturalne elementy krajobrazu (głazy, belki, pieńki, kłody), elementy ekologiczne (wyspa pływająca, skrzynki dla nietoperzy, budki dla jeży, kopczyki dla zapylaczy, hibernakulum dla płazów), nasadzenia krzewów, drzew i bylin. Dodatkowo zostanie zbudowana automatyczna, ekologiczna toaleta publiczna.

W parku pojawią się miejsca zabaw, będące elementami małej architektury do doświadczania przyrody, umożliwiając najmłodszym jego eksplorację i przebywanie bliżej natury.

W ramach projektu przeprowadzona zostanie kampania informacyjno-edukacyjna, zakładająca organizację warsztatów w szkołach, montaż tablic edukacyjnych oraz przygotowanie publikacji o ogrodach. Inwestycja zakończy się happeningiem, którego motywem przewodnim będzie ustanowienie dębu szypułkowego pomnikiem przyrody.

Całkowity koszt rewaloryzacji Parku Łabędzi to 14 429 916,85 zł, w tym 9 016 231,73 zł to środki z dofinansowania w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.