29 maja 2025 13:49

2 czerwca o godz. 11.00 w Parku Łabędzi odbędzie się uroczyste wirowanie miodu z uli z recyklingu. Tyszanie, po raz kolejny, sprawdzą efekty pracy pszczół krainek oraz wezmą udział w warsztatach edukacyjnych: „Rodzina pszczela pod lupą”, w trakcie których najmłodsi tyszanie dowiedzą się ile pyłku w obnóżach przenoszą zbieraczki, do czego woszczarkom służą grzebyki i lusterka, a także czym jest trofalaksja.

Pszczoły uczą o recyklingu

Pasieka z recyklingu w Parku Łabędzi w Tychach została oficjalnie otwarta 15 lipca 2022 roku. Tworzą ją trzy ule wykonane ze zużytych bębnów od pralek, tablice edukacyjne z recyklingu oraz poidełko. „Bardzo się cieszę, że już po raz kolejny wspólnie z mieszkańcami będziemy degustować tegoroczny tyski miód z pasieki z recyklingu. Nie mam żadnych wątpliwości, że nasze pszczoły krainki, a jest ich teraz ponad 200 000, spisały się na medal. Natomiast, warto pamiętać o edukacyjnej roli pasieki, która przypomina o konieczności segregacji elektrycznych śmieci oraz funkcji pszczół i dzikich zapylaczy w ekosystemie” – mówi Hanna Skoczylas,  Zastępca Prezydenta Miasta ds. Zrównoważonego Rozwoju.  Ule z recyklingu zostały zaprojektowane i wykonane przez pszczelarza i grafika w jednej osobie – Tomasza Waśkiewicza. Czerwone daszki uli nawiązują do czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Tyszanie mają do dyspozycji 21 pojemników na elektryczne śmieci, do których mogą wrzucać zużyte przedmioty na prąd lub na baterie, a których wymiary nie przekraczają 50 cm.

W parku jak w ulu

Uroczystemu wirowaniu miodu towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne o pszczelej rodzinie i rolach jakie pełnią poszczególne pszczoły. „Chcemy zaprosić dzieci i młodzież do wspólnej zabawy. Zadaniem Najmłodszych będzie odkrywanie pszczelich ról: karmicielki, strażniczki, królowej, woszczarki. W ten sposób chcemy pokazać jak ważna jest praca zespołowa, komunikacja oraz troska o siebie nawzajem” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Nie zabraknie również informacji o elektrycznych śmieciach i o tym, jak prawidłowo z nimi postępować, by nie szkodzić sobie, swoim bliskim, pszczołom i środowisku naturalnemu” – dodaje Rodkiewicz.

Miejskie miodobranie na pasiece z recyklingu to element projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Tychy, MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.