8 lutego 2019 12:49

Luty w ogrodzie i zieleni miejskiej

Luty w ogrodzie to jeszcze czas spokoju, jednak nie zaszkodzi myśleć już o wiosennych planach. Nasze, możemy rozpocząć od przygotowania rozsad kwiatów i warzyw. Choć zima w pełni, a luty uchodzi za najmroźniejszy miesiąc, między pierwszym, a ostatnim dniem tego miesiąca, przybywa nam o 2 godziny słonecznego światła więcej.

W połowie lutego można rozpocząć w dobrze oświetlonym i ogrzewanym pomieszczeniu produkcję rozsady wczesnych warzyw, takich jak cebula zwyczajna, por, seler, sałata i warzywa kapustne, pomidory.

Nie tylko wspomniane wyżej warzywa wymagają przygotowania rozsady, ale również niektóre kwiaty jednoroczne jak np.: begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, lobelia przylądkowa, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, a pod koniec miesiąca kobea pnąca.

Przygotowanie rozsady: nasiona wysiewamy do skrzynek wysiewnych lub większych doniczek. Pamiętamy, że minimalna wysokość skrzyneczki do siewu to 5 cm. Możemy rozpocząć również produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Za około 4 tygodnie będzie można przenieść je do doniczek, a po ostatnich przymrozkach - do gruntu. Im mniejsze nasiona - tym gęściej i płyciej wysiewamy. Ogólna zasada jest taka, że siejemy na głębokość równą 3-krotnej średnicy nasiona. I tak np. oregano czy tymianek możemy siać "szczyptami" a pomidory siejemy na głębokość ok 0,5 cm i w odstępach ok 0,5 - 1cm. Przy roślinach takich jak pomidory czy papryka siejemy 3-4 nasionka na jedną komórkę wielodoniczki. Jak wzejdą to usuwamy słabe okazy i zostawiamy tylko najsilniejszą sadzonkę.
Wszystkie nasionka przykrywamy lekką warstwą ziemi. Drobniejsze (np. oregano) możemy po prostu
z wierzchnią warstwą ziemi wymieszać.

JAK PIELĘGNUJEMY SIEWKI?
Pielęgnacja siewek wcale nie jest skomplikowana. Musicie jedynie pamiętać o podlewaniu (wodę nalewany do podstawek lub lekko spryskujemy z góry). Podlewanie rozsady z góry grozi wypłukaniem nasionek albo przelaniem co powoduje rozwój grzybów wywołujących zgorzele siewek jak Fusarium oxysporum czy Botrytis cinerea. Zapewniamy wentylację. Jeżeli rozsadę robimy w mini-szklarenakach lub doniczki przykrywamy folią to przynajmniej raz dziennie musimy zdjąć "pokrywki" pozwolić siewkom pooddychać. Siewki potrzebują również ciepła i oświetlenia. Musicie ją postawić w jasnym miejscu (idealnie aby było tam przynajmniej 6 godzin światła na dobę – parapet od południowej strony) oraz zapewnić jej odpowiednią temperaturę - dla większości roślin będzie to coś pomiędzy 20-25 stopni Celsjusza. Możecie też wykorzystać sztuczne światło (świetnie sprawdzają się lampy przeznaczone do akwarium). W momencie kiedy rośliny przestają się mieścić w małych wielodoniczkach to przesadzamy je do większych pojemników.


Zachęcam wszystkich do wysiania rozsady. Zarówno początkujących ogrodników jak i z wieloletnim doświadczeniem zapraszam do przysyłania zdjęć ze swoich wiosennych prac w ogrodzie na e-mail: j.galuszka@tzuk.tychy.pl

Za dwa tygodnie zajrzymy do sadu.
Powodzenia!

undefined">
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.